GhanaFA

2017/18 MTN FA Cup Preliminary round live draw held

8 months ago
Advertisement

The live draw for the preliminary round of the 2017/18 MTN FA Cup Competition has been held at the launch of this year’s competition at the M Plaza hotel in Accra.

The draw saw qualified teams from the various regions paired against each other with the division one clubs also paired against each other.

The 48 Division One Clubs will commence this year's competition with their matches set to  be played on the Friday April 27 - April 29, 2018.

The 48 Division Two clubs will also play from Wednesday May 2-Sunday May 6, 2018.

Below are the pairings for the prelims stage of the competition:

PRELIMINARY ROUND – QUALIFIED REGIONAL REPS

NO HOME AWAY
1. ROBERTO FC VS DREAM CHASERS
2. NARITA FC VS ADIDOME UNITY STARS
3. HOME STARS FC VS LIKPE HEROES
4. R/STARKE FC VS MADINA REPUBLICANS
5. EMMANUEL FC VS REAL ATHLETICO
6. IMMIGRATION FC VS FORTIZO FUTURE PROFESSIONALS
7. OIL CITY FC VS HOLY STARS FC
8. ENCHI ALL STARS VS APREMDO ARSENALS FC
9. BIS PARADISE FC VS ADJOAFUAMAN FC
10. SUAMPONMAN FC VS SWEDRU PROFESSIONALS
11. UCC YOUNGSTERS FC VS SOCCER INTELLECTUALS
12. WINNEBA UNITED FC VS WINDY PROFESSIONALS
14. FC TAMALE VS BOLGA SOCCER MASTERS
15. TAMALE REPUBLICANS VS SANKARA NATIONALS
16. KINTAMPO TOP TALENT FC VS BEREKUM BARCELONA FC
17. KATO FREEDOM FIGHTERS VS KENYASI NEW DREAMS FC
18. WA YASIN JUNIOR FC VS BAMBOI CITY FC
19. SUPER UPPER STARS FC VS JEFFISI UNITED FC
20. RIVER PLATE ATHLETIC CLUB VS KUMAWUMAN UNITED
21. SUNYANI DC UNITED FC VS LISSBERT FC
22. THUNDERBOLT FC VS SHOOTING STARS FC
23. KOFORIDUA UNITED FC VS MEPOM VATENS FC
24. KWAHU YOUTH ACADEMY FC VS BEPONG STORM ACADEMY
25. ZUARUNGU FC VS GUAN UNITED

PRELIMINARY ROUND - DIVISION ONE

NO HOME AWAY
1 BEREKUM ARSENALS FC VS NKORANZA WARRIORS
2 NEA SALAMINA FC VS YOUNG APOSTLES
3 BOFOAKWA TANO FC VS UNITY FC
4 BA UNITED FC VS KINTAMPO FC
5 TECHIMAN CITY FC VS GLORY STARS
6 REAL TAMALE UNITED VS GBEWAA FC
7 WA SUNTAA FC VS STEADFAST FC
8 TAMALE CITY FC VS PAGA CROCODILE FC
9 BEKWAI YOUTH FC VS NEW EDUBIASE FC
10 BIBIANI GOLDSTARS VS KING FAISAL
11 ACHIKEN FC VS ASOKWA DEPORTIVO
12 FC SAMARTEX VS SEKONDI HASAACAS
13 SKYY FC VS NZEMA KOTOKO FC
14 KOTOKU ROYALS VS OKYEMAN PLANNERS
15 AGBOZUME WEAVERS VS KRYSTAL PALACE
16 HEART OF LIONS VS UNCLE T UNITED
17 SWEDRU ALL BLACKS VS VENOMOUS VIPERS
18 UNISTAR ACADEMY FC VS PACIFIC HEROES
19 PROUD UNITED FC VS STAR MADRID FC
20 ACCRA LIONS FC VS TEMA YOUTH FC
21 GREAT OLYMPICS FC VS VISION FC
22 AMIDAUS PROFESSIONALS VS FC NANIA
23 ACCRA YOUNG WISE VS DANBORT FC
24 TUDU MIGHTY JETS VS SPORTING MIRREN