GhanaFA

DOL: Week 13 Officials named

3 years ago
Advertisement

Match officials for this weekend’s round of matches in the GN Bank Division One League (Match day 13) have been announced.

The following the Match officials for Week 13:

ZONE ONE

MATCH: Bolga All Stars vs Bofoakwa  (Sun)

Venue: Bolga Stadium

REF: Ayaaba Ibrahim

ASST 1: Mumuni Fusheini

ASST 2: Alhassan Abdulai

4TH REF: Kamal Deen Bawa

MC: Abubakar Gyaninu

MATCH: Steadfast vs Unity (Sunday)

Venue: Tamale Stadium

REF: Seth Zigah

ASST 1: Hoenoyi Simon

ASST 2: Akahoho John

4TH REF: Noah Joshua

MC: Haranu Fuseni

MATCH: Tamale Utrecht  vs Mpuasuman (Sunday)

Venue: Tamale

REF: Eric O. Prempeh

ASST 1: Emmanuel Dolagbanu

ASST 2: Sumaila Issah

4TH REF: Daniel O. Appiah

MC: Richard Osei Yaw

MATCH: Bawku United vs Guan United (Sunday)

Venue: Bawku Park

REF: Owusu A. William

ASST 1: Okyere Seth

ASST 2: Kusi Samuel

4TH REF: Ashie J. Cudjoe

MC: CK Asagzeya

MATCH: B.A United vs Berlin FC (Sunday)

Venue: Coronation Stadium

REF: Mutaka Mohamed

ASST 1: Abeata James

ASST 2: Alhassan Rahuf

4TH REF: M. Abdul Salam

MC: Collins A. Yeboah

MATCH: Tamale Liberty vs Berekum Arsenals (Saturday)

Venue: Tamale

REF: Francis Atindana

ASST 1: Aduko R. Sunday

ASST 2: Eric Ndebugri

4TH REF: Solomon Ayene

MC: Atta Kakara Fosu

MATCH: FC Tanga vs RTU (Saturdy)

Venue: Bolga Park

REF: Emmanuel Eshun

ASST 1: Kasem Habele

ASST 2: Adamu H. Yahaya

4TH REF: Sintuo Illiasu

MC: Mohammed Alhassan

MATCH: Wa Rockets vs Mighty Royals

Venue: Wa Stadium

REF: Jacob Adutera

ASST 1: Ba Aro Louis

ASST 2: Abanziba Salifu

4TH REF: Mubarak Musah

MC: Sheni Musah

ZONE TWO

MATCH: Eleven Wise vs Gold Stars (Sunday)

Venue: Gyandu

REF: Akuffo Yirenkyi

ASST 1: Paul Deyegbe

ASST 2: E.B. Quaye

4TH REF: Andrew Boakye

MC: Kojo Yankah

MATCH: Proud United vs Elmina Sharks (Saturday)

Venue: Gyandu

REF: Bismark Appiah

ASST 1: Noel Brempong

ASST 2: Fianko Hayford

4TH REF: Safo Koranteng

MC: Alhaji A.M.K. Oliver

MATCH: Achiken vs King Faisal

Venue: Bekwai

REF: Adzogble Edem

ASST 1: Agbomadzi Foster

ASST 2: Afetorgbor Kojo

4TH REF: Frank Tordzro

MC: Andrew Derry

MATCH: Vipers vs Nzema Kotoko

Venue: Cape Coast

REF: Numo Theophilus

ASST 1: Katamani Michael

ASST 2: Ametsikpo Isaac

4TH REF: Ambrus Senahea

MC: Nana Opare Akuffu

MATCH: Tarkwa United vs Asokwa Deportivo (Saturday)

Venue: Tarkwa

REF: Abdulai Ibrahim

ASST 1: Boakye Foster

ASST 2: Owusu Samuel

4TH REF: Bashiru Dauda

MC: Eugene Akunor

MATCH: Cornerstones vs Karela

Venue: Baba Yara Stadium

REF: Joseph K. Dua

ASST 1: Kokroko Noel

ASST 2: Ametsikpo Isaac

4TH REF: Anokye Bright

MC: Samuel Acheampong

MATCH: Dunkwa United vs Starke

Venue: Dunkwa

REF: Mc Lord Arhin

ASST 1: Ben Vormaxor

ASST 2: B.A. Crentsil

4TH REF: Sylvester  Adzoku

MC: K. Abedu Wilson

ZONE THREE

MATCH: Samartex vs Wassaman

Venue: Samraboi

REF: Edward Annan

ASST 1: D.V. Fugah

ASST 2: Ofosuhene Emmanuel

4TH REF: Ali Mohamed

MC: James Adjei

MATCH: Sporting Mirren vs Mighty Jets

Venue: Aquinas Park

REF: Hubert Kongai

ASST 1: Anthony Akakpo

ASST 2: E.O. Ankrah

4TH REF: Selorm Kpomegbe

MC: Samuel Quaye

MATCH: Amidaus Professionals vs Istanbul

Venue: Tema

REF: Dan Abora Abora

ASST 1: MM Bashiru

ASST 2: Joseph Kokroko

4TH REF: Richard Owusu

MC: J.F Mensah

MATCH: Okwahu vs Danbort

Venue: Nkawkaw Park

REF: Patrick Okyere

ASST 1: James Ainooson

ASST 2: Seth Y Kwofie

4TH REF: Seth  Awitor

MC: Agyeman Duah

MATCH: Kotoku Royals vs Pure Joy

Venue: Oda

REF: Rastum Senogbe

ASST 1: Emmanuel Awutey

ASST 2: Eric Mortey

4TH REF: Simon Kpewu

MC: G.E. Antwi

MATCH: Olympics vs Nania

Venue: Fire Service Park

REF: Daniel Anani

ASST 1: F. Antwi Sakyi

ASST 2: Anthony Mends

4TH REF: Kelly Prah

MC: Michael Ayeh

MATCH: Heart of Lions vs King Solomon (Sunday)

Venue: Kpando

REF: Ebenezer Tetteh

ASST 1: Kofi Acquah

ASST 2: Tanko Ayuba

4TH REF: Redeemer Atipoe

MC: J.Y. Acheampong

MATCH: Vision vs Tema Youth

Venue: Amrahia

REF: Godwin K. Kpodo

ASST 1: E.O. Ankrah

ASST 2: Aron Bediako

4TH REF: Julian Nunoo

MC: G.K Targolo

MATCH: Roberto vs Okyeman Planners

Venue: Sogakope

REF: Festus A. Ofori

ASST 1: Solomon A. Adjei

ASST 2: Patrick Baidoo

4TH REF: Isaac Acquah

MC: Nicholas Djomoam