GhanaFA

DOL: Week 12 Officials named

3 years ago
Advertisement

Match officials for this weekend’s round of matches in the GN Bank Division One League(Match day 12) have been announced.

The following the Match officials for Week 12:

ZONE ONE

MATCH: Mpuasoman vs Steadfast

Venue: Japekrom

REF: Eric Sefa Antwi

ASST 1: Alhassan Mohammed

ASST 2: Halilu Alhassan

4TH REF: Alpha Ba Ade

MC: Leonard Yeboah

MATCH: Unity vs Bolga All Stars

Venue: Goaso

REF: Hamid Ceesay

ASST 1: Songumo Abdul Aziz

ASST 2: Moro Abass

4TH REF: Said A. Modari

MC: Attah Abrebrese

MATCH: Wa Rockets vs FC Tanga

Venue:

REF: Isaac Osei

ASST 1: Isaac Mills

ASST 2: Eric Danso

4TH REF: Ben S. Baah

MC: Amin Adam

MATCH: Mighty Royals vs Bofoakwa

Venue: Wamanafo

REF: Alex Akaachise

ASST 1: Felix Adula

ASST 2: Peter Dansa

4TH REF: Mand Mathew

MC: Pius Kwarteng

ZONE TWO

MATCH: Starke vs Cornerstones

Venue: Dunkwa

REF: Mathew Ayinsu

ASST 1: John D. Essien

ASST 2: Jasper Adenyo

4TH REF: Dan K. Mensah

MC: K.E. Saed

MATCH: Karela vs Tarkwa United

Venue: Anyinase

REF: Jones Ekubiem

ASST 1: Moses Amegbetor

ASST 2: Atsu Dogbe

4TH REF: Emmanuel Baah

MC: Agyei Kane

MATCH: Vipers vs Achiken

Venue: Cape Coast

REF: Patrick Okyere

ASST 1: Joseph Ayambila

ASST 2: Gilbert Adom Mensah

4TH REF: Ben Sefa

MC:Charles Dowuona

MATCH: Nzema Kotoko vs Asokwa Deportivo

Venue: Esiama

REF: Dae Akoto Sfeir

ASST 1: Awiah Joseph

ASST 2: Papala Patrick

4TH REF: Krobea Asante

MC: Dawson Amoah

MATCH: King Faisal vs Proud United

Venue: Baba Yara, Kumasi

REF: Emmanuel Ofosu

ASST 1: Abraham Fosu

ASST 2: Michael Gyan

4TH REF: Prince Cofie

MC: J.A. Odoom

MATCH: Elmina Sharks vs Eleven Wise

Venue: Elmina

REF: David Kumah

ASST 1: Paul Dosu

ASST 2: Hussein Ibrahim

4TH REF: Abraham Tetteh

MC: Harry Atutornu

MATCH: Gold Stars vs Samartex

Venue: Tarkwa

REF: Stephen Nsor

ASST 1: Matilda Ayamba

ASST 2: Isaac Nyamekye

4TH REF: Joseph Anane

MC: A.K.M Oliver

MATCH: Wassaman vs Dunkwa United

Venue: Dompem

REF: Michael Sackitey

ASST 1: Festus Eketey

ASST 2: Richard Nartey

4TH REF: Eugene A. Bosiako

MC: G.T.K.S.K Inkum

ZONE THREE

MATCH: Tema Youth vs Heart of Lions

Venue: Tema

REF: Maxwell Owusu

ASST 1: Charles Abloh

ASST 2: Patrick Goha

4TH REF: Emmanuel K. Lartey

MC: E. Dankwa Wilson

MATCH: King Solomon vs Olympics

Venue: Kwahu Praso

REF: Sampson Azuma

ASST 1: Ismael Acquah

ASST 2: J.K Abora Abora

4TH REF: Eric E. Appiah

MC: Kwesi Asante

MATCH: Nania vs Kotoku Royals

Venue: Legon

REF: Jacob Assafuah

ASST 1: Patrick A Kodua

ASST 2: Emmanuel Arkarfi

4TH REF: Festus Ofori

MC: Franklyn Caeser

MATCH: Pure Joy vs Okwahu United  

Venue: Prampram

REF: Eso Morrison

ASST 1: Klu Bless

ASST 2: Dusu Selorm

4TH REF: Rustrum Sornogbe

MC: Frank Denakpor

MATCH: Danbort vs Amidaus

Venue: Nungua

REF: Selorm Y. Bless

ASST 1: Emmanuel Asiamua

ASST 2: Yaw Yevoo

4TH REF: Kpewu Simon

MC: Nii Komiete Doku

MATCH: Istanbul vs Sporting Mirren

Venue: Akim Takyiman

REF: Augustine Sark

ASST 1: Anthony A Mends

ASST 2: Cosmos Amoah

4TH REF:D. Abora Abora

MC: Sampson Kwao

MATCH: Roberto vs Vision

Venue: Sogakope

REF: Favour Tsomana

ASST 1: Eric Obuobi

ASST 2: Ernest Boateng

4TH REF: Douglas Kpoxa

MC: J Y Dankwah

MATCH: Okyeman Planners vs Mighty Jets

Venue: Old Tafo

REF: Razak Ibrahim

ASST 1: Gabriel Boateng

ASST 2: Frank Kokoti

4TH REF: Christopher Asante

MC: Agyiri Barnor