GhanaFA

MTN FA Cup preliminary round games to be played this weekend

6 months ago
Advertisement

The 2017/18 MTN FA Cup Competition will officially kick off this weekend with Division One and third tier sides participating in the preliminary round of the competition.

Below are the fixtures:

Preliminary Round Pairings for Division One Clubs

NO HOME   AWAY VENUE DATE
1 Accra Lions FC V Tema Youth FC Tema Sports Stadium Fri, April 27
2 Tamale City FC V Paga Crocodile FC Aliu Mahama Stadium Fri, April 27
3 Brong Ahafo United FC V Kintampo FC Sunyani Coronation Park Sat, April 28
4 Wa Suntaa FC V Steadfast FC Wa Sports Stadium Sat, April 28
5 Achiken FC V Asokwa Deportivo FC Len Clay Stadium Sat, April 28
6 Swedru All Blacks FC V Venomous Vipers Swedru Park Sat, April 28
7 Berekum Arsenals FC V Nkoranza Warriors FC Berekum Park Sat, April 28
8 Great Olympics FC V Vision FC Zaytun Park, Amanfrom Sat, April 28
9 Tudu Mighty Jets FC V Sporting Mirren FC MASTS, Teshie Sat, April 28
10 Amidaus Professionals V FC Nania Tema Sports Stadium Sun, April 29
11 Bofoakwa Tano FC V Unity FC Sunyani Coronation Park Sun, April 29
12 Techiman City FC V Glory Stars FC Techiman Park Sun, April 29
13 Real Tamale United FC V Gbewaa FC Aliu Mahama Stadium Sun, April 29
14 Bekwai Youth FC V New Edubiase FC Bekwai Park Sun, April 29
15 Bibiani Goldstars SC V King Faisal FC Bibiani Park Sun, April 29
16 FC Samartex 1996 V Sekondi Hasaacas FC Samraboi Park Sun, April 29
17 Skyy FC V Nzema Kotoko FC Daboase Park Sun, April 29
18 Kotoku Royals FC V Okyeman Planners FC Oda Park Sun, April 29
19 Agbozume Weavers V Krystal Palace FC Agbozume Park Sun, April 29
20 Heart Of Lions FC V Uncle T United FC Kpando Park Sun, April 29
21 Unistar Academy FC V Pacific Heroes FC Unistar Park, Kasoa Sun, April 29
22 Proud United FC V Star Madrid FC Swedru Park Sun, April 29
23 Nea Salamina FC V Young Apostles FC Dormaa Park Sun, April 29
24 Accra Young Wise FC V Danbort FC Zaytun Park, Amanfrom Sun, April 29

 

Note:

Division Two Clubs will play their Preliminary Round matches from Wednesday, May 2 to Sunday, May 6, 2018

Preliminary Round Pairings for Division Two Clubs

  HOME   AWAY VENUE DATE
1 Sunyani DC United FC V Lissbert FC Coronation Park, Sunyani Fri, May 4
2 Emmanuel FC V Real Athletico FC Bostal Institute Park, Accra Sat, May 5
3 Immigration FC V Fortizo Future Professionals Ako Adjei Park, Osu Accra Sat, May 5
4 Oil City FC V Holy Stars FC Gyandu Park, Sekondi Sat, May 5
5 FC Tamale V Bolga Soccer Masters FC Tamale Stadium Annex Sat, May 5
6 Wa Yasin Junior FC V Bamboi City FC Wa Stadium Sat, May 5
7 Enchi All Stars FC V Apremdo Arsenals FC Samreboi Park Sun, May 6
8 Bis Paradise FC V Adjoafuaman FC Gyandu Park, Sekondi Sun, May 6
9 Suamponman FC V Swedru Professionals FC Jomsco Park, Fosu Sun, May 6
10 Cape Coast Metro Stars V Soccer Intellectuals FC Robert Mensah Park, Cape Sun, May 6
11 Winneba United FC V Windy Professionals FC Sankor Park, Winneba Sun, May 6
12 Tamale Republicans FC V Sankara Nationals FC Tamale Stadium Annex Sun, May 6
13 Kintampo Top Talent FC V Berekum Barcelona FC Kintampo Park Sun, May 6
14 Berekum Freedom Fighters V Kenyasi New Dreams FC Berekum Park Sun, May 6
15 Super Upper Stars FC V Jeffisi United FC Wa Stadium Sun, May 6
16 River Plate Athletic Club V Kumawuman United FC Duase Park, Kumasi Sun, May 6
17 Thunderbolt FC V Shooting Stars FC Apromoase Park, Kumasi Sun, May 6
18 Koforidua United FC V Mepom Vatens FC Koforidua Sec Tech Sun, May 6
19 Kwahu Youth Academy V Bepong Storm Academy Nkawkaw Park Sun, May 6
20 Zuarungu FC V Guaru United FC Paga Town Park Sun, May 6
21 Beberto FC V Dream Chasers FC Agbozume Park Sun, May 6
22 Akatsi All Stars FC V Adidome Unity Stars FC Akatsi Training College Park Sun, May 6
23 Home Stars FC V Likpe Heroes FC Ho Stadium Sun, May 6
24 R/Starke FC V Madina Republicans FC Abossey Okai Park, Accra Sun, May 6