GhanaFA

DOL: Week 8 Officials named

3 years ago
Advertisement

Match officials for this weekend’s round of matches in the GN Bank Division One League (Match day 8) have been announced.

The following the Match officials for Week 8:

ZONE ONE

MATCH: RTU vs Steadfast

Venue: Tamale Annex

REF: Seth Zigah

ASST 1: Sarkodie Joshua

ASST 2: Twum Obuor Victor

4TH REF: F.S. Kalakor

MC: Baah Agyei

MATCH: Berekum Arsenals vs Bolga All Stars (Sat)

Venue: Berekum

REF: Eric Dunoo

ASST 1: C.Y. Kporxah

ASST 2: Moses Mekpah

4TH REF: Peter Ansah Teye

MC: A.A. Lawal

MATCH: Berlin vs Bofoakwa

Venue: Techiman

REF: Solomon Ayene

ASST 1: Felix Apula

ASST 2: Suleman Salau Deen

4TH REF: Nankani Morris

MC: Albert Commey

MATCH: Guan United vs Unity Stars (Sat)

Venue: Tamale Stadium

REF: Hamid Ceesay

ASST 1: Thomas Ngmindiye

ASST 2: Francis Dogbe

4TH REF: Sintuo Iliasu

MC:A.S. Seidu

ZONE TWO

MATCH: Proud United vs Eleven Wise

Venue: Gyandu

REF: William Ahovi

ASST 1: Richard Tsey

ASST 2: Hoenayi Simon

4TH REF: Adzogble Edem

MC: Dawson Amoah

MATCH: Achiken vs Samartex

Venue:  Obuasi

REF: Jonathan Ayene

ASST 1: Asigi Marley

ASST 2: Ndeego Abraham

4TH REF: Taufik Mohammed

MC: Nana Boamah Darko

MATCH: Vipers vs Dunkwa

Venue: Cape Coast

REF: Joseph Kwofie

ASST 1: Philip Quansah

ASST 2: Emmanuel A Mensah

4TH REF: Patrick Okyere

MC: E.L Adjei

MATCH: Nzema Kotoko vs Starke

Venue: Esiama

REF: Emma Ofosu

ASST 1: Essuman Godwin

ASST 2: Joseph Laryea

4TH REF: Christian Adjei

MC: M.E. Fletcher

MATCH: King Faisal vs Cornerstone

Venue: Ejisu

REF: Alphonse Attiapa

ASST 1: Edem Kpodo

ASST 2: Joshua Anane

4TH REF: Godwin  Kpodo

MC: E.K. Asante

MATCH: Elmina Sharks vs Tarkwa United

Venue: Elmina

REF: Dan Akoto Sfeir

ASST 1: Seidu Dauda

ASST 2: Gorden Cudjoe

4TH REF: Isaac Abotsi

MC: ASK Annor

MATCH: Gold Stars vs Deportivo

Venue:

REF: Michael Sackitey

ASST 1: Festus Elletey

ASST 2: William Azaglo

4TH REF: Richard Antwi

MC: Hannah Benin

MATCH: Wassaman vs Karela

Venue: Dompim

REF: Eben Ofori Addo

ASST 1: Dawutey Matinson

ASST 2: Charles Abloh

4TH REF: Eugene A. Bosiako

MC: J.A. Odoom

ZONE THREE

MATCH: Tema Youth vs Amidaus

Venue: Tema

REF: Ebenezer Tetteh

ASST 1: Moses Keti

ASST 2: MM Bashiru

4TH REF: Moro Osman

MC: CW Okai

MATCH: King Solomon vs Sporting Mirren

Venue: Kwahu Praso

REF: Kadiri Sibiri

ASST 1: Badiu Hambele

ASST 2: Ali Timuabaa

4TH REF: Alpha Ba Ade

MC: J.A. Obuobisa

MATCH: Nania vs Mighty Jets

Venue: Legon

REF: Selorm Kpormegbe

ASST 1: Ato Yawson

ASST 2: Emmanuel Ofosuhene

4TH REF: Daniel Okutu

MC: Sampson Kwao

MATCH: Pure Joy vs Istanbul

Venue: Pram

REF: Alexander Eshun

ASST 1: Joseph Oti

ASST 2: Ebenezer Dodoo

4TH REF: Fraivas Nti

MC: Agyeman Duah

MATCH: Heart of Lions vs Olympics

Venue: Kpando

REF: Philip A. Forson

ASST 1: Sumaila Salifu

ASST 2: Joseph Kokroko

4TH REF: Redeemer Attipoe

MC: C.M Atsatsa

MATCH:  Vision vs Kotoku Royals

Venue: Amrahia

REF: Moses Tandoh

ASST 1: Isaac Eshun

ASST 2: Kofi Kyei Andoh

4TH REF: James  Taylor

MC: Henry Nettey

MATCH: Roberto FC vs Okwahu United

Venue: Sogakope

REF: Thomas Y. Nyarko

ASST 1: Emmanuel Bakae

ASST 2: Isaac Nyarko

4TH REF: Kwadjo Appiah Nyarko

MC: Agyiri Barnor

MATCH: Okyeman Planners vs Danbort

Venue: Old Tafo

REF: Morison Eso

ASST 1: Bless Klu

ASST 2: Emmanuel Awutey

4TH REF: Baba Gbati

MC: SD Yahaya